Grøn trepart

Naturprojekt tager form ved Lund Fjord

Publiceret 17-02-2026

Thisted Kommune kigger sammen med lodsejere og partnere i Naturalliancen på, hvordan 630 hektar omkring Lund Fjord kan omlægges til natur. Det vil være et stort skridt i retning mod at indfri ambitionerne i Grøn Trepart og visionerne i Naturalliancen.

Lund Fjorden på grænsen mellem Thisted og Jammerbugt Kommuner

Knap er blækket tørt på aftalen om omlægningsplanerne fra Grøn Trepart for Limfjorden, før man har taget arbejdstøjet på i Hannæs og Hanherred på tværs af kommunegrænser og fået lodsejernes besyv til at undersøge mulighederne for at omlægge intet mindre end 630 hektar omkring Lund Fjord.

Første uge i februar var 65 lodsejere med jord rundt om Lund Fjord inviteret til møde i Frøstrup. Ca. halvdelen havde trodset snevejret og var mødt op til for at høre Thisted og Jammerbugt Kommuner, Fjordland og Agillix præsentere projekttanker og muligheder. Inden aftenen var omme, var man enige om at sætte Thisted og Jammerbugt Kommune i gang med at undersøge, hvordan projektet vil kunne realiseres ved at søge EU-midler til en såkaldt forundersøgelse.

- Både tempo og størrelse er imponerende. Hvis projektet lykkes, rykker det på en skala, der gør en forskel, fortæller Tanja Bilde Binderup, der er sektionsleder for Landbrug og Natur i Thisted Kommune, om projektidéen på 630 hektar ved Lund Fjord.

 

Interesserede lodsejere var mødt op til dialog omkring og indblik i projekttankerne.

Flere fluer med et smæk

Med projektet vil man, så langt muligt, genskabe det oprindelige landskab, fra før man opdyrkede og drænede de 630 hektar. Det vil i høj grad gavne biodiversiteten. Området ligger i udkanten af Thy-gøgeurtens udbredelse og er naturligt hjemsted for mange engfugle. Det vil give plads til, at den eksisterende natur og arter kan brede sig og være med til at skabe en ny korridor, der kan binde eksisterende naturområder sammen.

Projektet vil også levere en klimagevinst, når jorden gøres våd. Hvis man lukker for dræn, dækker grøfter til og genslynger vandløb, bliver områderne igen mættet med vand. Det betyder at frigivelsen af CO2 til atmosfæren fra jorden stoppes. Hvis man stopper landbrugsdriften på lavbundsjordene, reducerer man også kvælstofudvaskningen. Det vil resultere i en bedre vandkvalitet i Lund Fjord og videre ud i Løgstør bredning i Limfjorden, som år efter år rammes af iltsvind.

Området omkring Lund Fjord der nu skal undersøges nærmere. Hvis du er lodsejer og har land eller ejendom inden for afgrænsningen - eller i dens umiddelbare nærhed - er du velkommen til at kontakte Thisted Kommune for yderligere information.

Lodsejere skabte selv momentum

Thisted Kommune har tegnet ca. 13.000 hektar ind i Grøn Treparts omlægningsplaner. Så der er mange projektforslag at tage fat på. At man starter ud ved Lund Fjord har en naturlig – og meget lokal forklaring.

- Vi har været i dialog med flere interesserede i området – og tilsvarende har vores kollegaer i Jammerbugt Kommune. Samtidig har lodsejere, med ønske om at sælge deres ejendomme, henvendt sig til Aage V. Jensen fonden, der i forvejen ejer jord ved Lund Fjord. De kort og projektforslag, vi hver især har tegnet ind i den Grønne Treparts omlægningsplaner, peger på at der er et teknisk potentiale. Og noget tydede på at der også var et momentum ude i virkeligheden hos jordejere. Det blev vi bekræftet i da vi samlede dem til mødet, konstaterer Anja Sørensen, der er projektleder for Grøn Trepart i Thisted Kommune.  

Hvad sker der nu

Lokale jordejere og kommunerne blev enige om at sende en ansøgning afsted senere i februar måned. Med en godkendt ansøgning følger midler til at lave en konkret forundersøgelse. Hvis alt går, vel kan arbejdet med forundersøgelsen starte indenfor et halvt år.

I forundersøgelse indsamler man tekniske data fra området, der tilsammen tydeliggør, hvad konsekvenserne og gevinsterne ved et eventuelt vådområde- eller lavbundsprojekt vil være. Forundersøgelsen skal se på, hvor store mængder kvælstof og evt. fosfor fra arealet, der ender i Limfjorden og om der kan være en klimagevinst ved at vådgøre dele af området igen. Derudover skal forundersøgelsen konsekvensberegne, hvordan et potentielt projekt vil påvirke veje og boliger, og dermed om det er realistisk at realisere hele området, eller kun dele deraf. Helt lavpraktisk sker det bl.a. ved at opsætte målestationer, indsamle jordprøver og snakke med lodsejerne, så man får det lokale kendskab med.

Sideløbende skal Thisted Kommune have en individuel snak med de enkelte lodsejere. Hvilke muligheder har de i forhold til at omlægge, få en værditabskompensation, sælge eller indgå i en jordfordeling, hvor de får stillet en anden jord til rådighed.

I sidste ende er det den enkelte lodsejers valg, om de ønsker at deltage i projektet eller ej. 

Naturalliancen som trædesten for samarbejdet

Det er første gang Thisted Kommune på den måde arbejder sammen med nabokommunen om vådområdeprojekter. Sidste sommer så Naturalliancen dagens lys med en vision om at skabe Danmarks største sammenhængende naturareal og skabe de bedst mulige vilkår for naturen i Thy og Han Herred til gavn for dyr, planter, mennesker samt klimaet og miljøet.

- Naturalliancen har skabt en ny samarbejdsplatform for os, og gjort det mere nærliggende at samarbejde over kommunegrænsen. Det vi gør her, er helt i tråd med naturalliancens ambitioner, slutter Tanja Bilde Binderup.

Naturalliancen

Aage V. Jensen Naturfond, 15. Juni Fonden, Den Danske Naturfond, Klimaskovfonden samt Thisted og Jammerbugt Kommuner er gået sammen med Naturstyrelsen og Nationalpark Thy i en naturalliance.

Målet er at skabe Danmarks største sammenhængende naturareal i Thy og Han Herred og dermed give naturen i Thy og Han Herred de bedst mulige vilkår til gavn for dyr, planter, mennesker samt klimaet og miljøet.

Naturalliancen så dagens lys d. 2. juni 2025.

Du kan følge Naturalliancens arbejde på tværs af partnere her.

Den grønne trepart

Du kan læse mere om målene for den grønne trepart i Thy lige her: 

Link til info om grøn trepart

Udtagningskonsulenterne

Fjordland har en række udtagningskonsulenter, som kan give dig gratis og uforpligtende rådgivning dine muligheder som lodsejer.  

Find kontaktoplysninger

Tilmeld dig nyhedsbrev

Felter med (*) skal udfyldes

Grøn Trepart

Kontakt os

Hvis du har spørgsmål eller ønsker at blive ringet op, er du velkommen til at skrive til:

grontrepart@thisted.dk

Materiale fra dagen

Se oplæg

Se eller gense oplægget fra dagen.

Du finder materialet her