Kandidatliste

Økonomi og Indenrigsministeriet har offentliggjort følgende opstillede kandidater til Folketingsvalget i Nordjyllands Storkreds, 4. opstillingskreds

A. Socialdemokratiet


        Simon Kollerup

        Mette Frederiksen

        Ane Halsboe-Jørgensen

        Orla Hav

        Per Husted

        Søren Valgreen Knudsen

        Bjarne Laustsen

        Flemming Møller Mortensen

        Rasmus Prehn


B. Radikale Venstre

        Helle Sommer Kjærgaard

        Daniel Nyboe Andersen

        Niels Arbøl

        Casper Hedegaard

        Amalie Mørkøre Højsholt

        Marianne Jelved

        Marianne Mulle Jensen

        Rikke-Marie Jørgensen

        Gitte Lopdrup




C. Det Konservative Folkeparti

        Torben Overgaard

        Henrik Dalgaard

        Jens Kindberg

        Jens-Henrik Kirk

        Per Larsen

        Per Møller

        Peter E. Nielsen

        Karsten Skov Petersen

        Mia Tang

        Morten Thiessen


D. Nye Borgerlige

        Poul Højlund

        John Bjerg

        Niels M. Christensen

        Frode Larsen

E. Klaus Riskær Pedersen

        Maria Terese Fog Bartholdy

        Rune Frøsig Osmundsen

F. SF - Socialistisk Folkeparti

        Thorkil Olesen

        Theresa Berg Andersen

        Karl H. Bornhøft

        Henning Jørgensen

        Jacob Klivager

        Lene Linnemann

        Allan Norré Pedersen

        Lisbeth Bech Poulsen

        Janni Platz Sthyr


I. Liberal Alliance

        Christina Egelund

        Bo Ritterbusch

        Martin K. Madsen

        Jacob Høfler

        Claus Hermansen


K. Kristendemokraterne

        David Jakobsen

        Inger Ottesen

        Piratheep Krishnapalan

        Anne-Marie Jørgensen

        Britta Eckhardt

        Robert Thomsen


O. Dansk Folkeparti

        Lise Bech

        Ib Poulsen

        Erik Høgh-Sørensen

        Bent Bøgsted

        Peter Sørensen

        Kim Edberg Andersen

        Morten Marinus

        Hans Henrik Sørensen

        Tommy Degn


P. Stram Kurs

        Uwe Max Jensen

        Danni Pedersen



V. Venstre, Danmarks Liberale Parti

        Torsten Schack Pedersen

        Marie Bjerre

        Henrik Buchhave

        Preben Bang Henriksen

        Henrik Jørgensen

        Karsten Lauritzen

        Thomas Thomsen

        Maja Torp

        Anne Honoré Østergaard


Ø. Enhedslisten - De Rød-Grønne


        Berit Raldin


        Peder Hvelplund

        Sinem Demir

        Susanne Flydtkjær

        Anna Aaen

        Finn Grøn Nielsen

        Torsten Ringgaard

        Poul-Erik Andersen


Å. Alternativet


        Susanne Zimmer

        Simon Leed Krøs

        Gustav Sieg Sørensen

        Christian Gade Bjerrum

        Camilla Bundgaard

        Ulla Gram Larsen

        Lars Rosenkvist

        Anne-Louise L. Bøttger-Rasmussen

Kontaktinfo

Ledelsessekretariatet
Asylgade 30
7700 Thisted
Telefon: 99 17 17 17
lese@thisted.dk

Åbningstider:

Man. - ons.
08.00 - 15.00
Tors.
08.00 - 17.00
Fre. 08.00 - 15.00