Projektet startede, da Thisted Kommune d. 16/12-16 blev bevilget 2.8 millioner kr. af Transport-, Bygnings- og Boligministeriets forsøgspulje til bedre integration af veteraner i lokalområder. Valget faldt på Aktivitetscenteret i Vestervig, da centret både havde ressourcer og lokaler til at imødekommende den efterspørgsel. Samtidigt skulle kommunen vælge et sted, hvor der i forvejen var gang i et projekt med områdefornyelse.
Desuden havde projektgruppen kendskab til et par veteraner i området, som kunne se sig selv i en arbejdsgruppe i perioden.
Projektet blev til et samlingssted
Med projekt ”Hånd i Hånd” er der skabt et samlingssted i Aktivitetscenter Vestervig-Agger for veteraner, deres familier og for de familier, hvis voksne børn er udsendt til krigsramte lande. Målet med projektet har været, at etablere et varigt samarbejde mellem foreningslivet og veteranerne godt fra start og på den måde understøtter projektet både områdefornyelsen og indsatsen for veteranerne.
Ministeriets målsætninger for projektet er opfyldt og herfra vil det være veteranerne selv, i samarbejde med aktivitetscenteret og lokalsamfundet, som skal stå for projektet.
Læs mere om Thys veteraner på
https://thyveteraner.dk/
Det to-årige projekt ”Hånd i Hånd” bliver officielt afsluttet d. 31/12-18.