Her finder du vores nyheder. Du kan lave et abonnement så du får vores nyheder direkte i din e-mail indbakke.
Har du spørgsmål eller ønsker hjælp til udtalelser, citater mv. så kontakt pressevagten.
25.02.2021: Alle borgere i Thisted Kommune vil med tiden modtage en invitation til at blive vaccineret mod coronavirus. Her kan du læse mere om, hvordan du får besked, når det er din tur til at blive vaccineret, og hvordan du booker en tid.
24.02.2021: Entreprenørfirmaet Erling Jensen A/S afløser firmaet Jørgen Friis Poulsen A/S som tilbudsgiver på anden etape ved Thy Hallen.
23.02.2021:
Der er fejl på op mod 11.000 pas i Thisted Kommune. Og Thisted Kommune er ikke alene om den store opgave, det bliver at skifte passene ud. Overalt i landet er kommunerne gået i gang. Ombytningen er gratis, men kræver, at du bestiller tid i Borgerservice.
19.02.2021: Beboere på plejehjem i Danmark kan nu mødes om at synge fællessang med Gårdsangerne fra Thy, der har produceret og sendt en gratis CD og fællessangs-DVD ud.
17.02.2021: Når dagene atter bliver lange og lyse, feriesæsonen begynder, og børn og voksne igen trænger til en dukkert ud for Nr. Vorupør, vil der blive holdt godt øje med dem. TrygFonden Kystlivredning rykker ind på stranden med tårn, redningsudstyr og gode baderåd.
17.02.2021: Politiet har varslet, at de i år har ekstra fokus på gyllevogne – og manglende papirer kan udløse en bøde til både chauffør og ejer af køretøjet.
15.02.2021: Det generelle besøgsforbud, som plejecentrene i Thy har været underlagt på grund af coronavirus, er fra søndag d. 15. februar blevet ophævet. Derfor må der igen komme mere end de tre nærmeste pårørende på besøg på plejecentrene, så længe det foregår på en corona-sikker måde.
15.02.2021: En nye attraktion skal være med til at gøre Hundborgbuen og den særlige geologi, der kendetegner området, mere tilgængeligt.
13.02.2021: Sikker færdsel på lidt af isen på Førby Sø og Vandet Sø
12.02.2021: Starten af 2021 har været præget af coronavirus og restriktioner. Men selvom vi bliver nødt til at holde afstand, er der stadigvæk en masse muligheder for hyggelige oplevelser i vinterferien. Pas på jer selv og hinanden. Gør det for Thy.